Czym jest zacinający deszcz?

Czym jest zacinający deszcz?

Zacinający deszcz to, w skrócie, połączenie deszczu i wiatru.

W tym artykule wyjaśniamy problematyczność zacinającego deszczu, procedurę testowania szczelności na zacinający deszcz (zwłaszcza w odniesieniu do normy DIN EN 1027), oraz produkty, których można użyć do zapewnienia odporności na wbijanie mocowań elewacyjnych.

Wodoszczelność przed zacinającym deszczem na przykładzie systemu mocowanie dystansowego ResiTHERM® 16

Wodoszczelność przed zacinającym deszczem na przykładzie systemu mocowanie dystansowego ResiTHERM® 16​

Problem:

Wiatr wytwarza ciśnienie, które prze wodę w kierunku punktu mocowania.

Jeśli nie zostanie ono uszczelnione, istnieje ryzyko przedostania się wody przez elewację z powodu ulewnego deszczu. Może to skutkować rozwojem pleśni lub, w najgorszym wypadku, zniszczeniem tynku czy uszkodzeniem struktury budynku, o czym wyjaśniliśmy w artykule o mostkach termicznych.

Dlatego stosowanie produktów odpornych na zacinający deszcz (czy też deszczoodpornych) ma ogromne znaczenie - szczególnie w przypadku mocowania produktów, które mają być montowane na elewacji.

Badanie szczelności na zacinający deszcz

Badanie szczelności na zacinający deszcz w Prüfzentrum für Bauelemente (PfB) w Rosenheim (Centrum Testów Elementów Budowlanych)

Podczas badania, w komorze instalowana jest rama testowa zawierająca otynkowaną płytę izolacyjną wraz z zainstalowanymi produktami. Następnie w powstałym pomieszczeniu testowym rozpoczyna się zraszanie i stopniowo zwiększa się ciśnienie, zgodnie z normą DIN EN 1027. Najwyższy poziom ciśnienia to nadciśnienie 600 Pa, co odpowiada sile wiatru 11 w skali Beauforta lub innymi słowy burzy podobnej do huraganu.

Procedura testowa w odniesieniu do DIN EN 1027

Ta norma europejska reguluje procedurę i wymagania dotyczące testu.

Dla przykładu, test przeprowadza się w następujących warunkach:

  • System rozpylania wody zwilża całą powierzchnię elementu testowanego
  • W specjalnej komorze pomiarowej kontroluje się i reguluje ilość wody i ciśnienie

Norma DIN EN 1027 przewiduje dwie różne metody instalacji:

Metoda A

Instalacja bez ochrony konstrukcji: Zainstalowane produkty są w ten sposób całkowicie wystawione na działanie warunków atmosferycznych

Metoda B 

Instalacja z ochroną konstrukcji: Zainstalowane produkty są chronione przed warunkami atmosferycznymi przez balkony, markizy itp.

Procedury testowe produktów CELO:

Produkty badane są zgodnie z metodą A. W trakcie badania ciśnienie próbne jest zwiększane stopniowo z określonymi skokami ciśnieniowymi i czasowymi wg EN 1027.

Produkty zostały przetestowane do ciśnienie wynoszącego 600 Pa.

Wynik testu jest pozytywny, jeśli do materiału izolacyjnego nie dostanie się wilgoć.

WYNIK TESTU: Wodoszczelności przed zacinającym deszczem zgodnie z normą EN 1027 (metoda 1A). Dalsze specyfikacje, np. wielkość ziarna tynku, zapoznaj się z krótkim raportem:

Wbijanie deszczoodpornych kotew izolacyjnych od CELO

Jako specjaliści z 60-letnim doświadczeniem w branży zamocowań, opracujemy wysokiej jakości rozwiązania, które oszczędzają czas montażowy instalatora, a tym samym pieniądze.

Innowacyjne produkty iziolacyjne CELO, które pomyślnie przeszły test szczelności na zacinający deszcz zgodnie z normą DIN EN 1027 metodą A, można rozpoznać po tym symbolu:

.

Energooszczędne produkty deszczoodporne od CELO:

Kołki i wkręty izolacyjne firmy CELO są nie tylko odporne na deszcz, ale także zapewniają separację termiczną, są wykonane z nylonu odpornego na starzenie, warunki atmosferyczne i promieniowanie UV oraz nie zawierają halogenów.

Cały asortyment mocowania izolacji do ocieplonej elewacji jest produkowany w zakładzie firmy w Aichach (Bawaria, Niemcy) - jest to więc gwarancja Made in Germany.

Tutaj znajdziesz naszą przetestowaną gamę produktów deszczoodpornych:

ResiTHERM® 16

Wytrzymałe mocowanie na izolowanych fasadach - przetestowane i odporne na deszcz
Zobacz produkt

Wkręt do izolacji IPL 95DS

Szybkie i czyste mocowanie obejm do rur spustowych wody deszczowej w zespolonych systemach ociepleń zewnętrznych (ETICS)
Zobacz produkt

Wkręt do izolacji IPS 80

Specjalny wkręt do bezpośredniego mocowania w izolacji np. do profili przyłączeniowych do ścian
Zobacz produkt

Wkręt do izolacji IPSD 80

Specjalny wkręt do bezpośredniego mocowania w zespolonych systemach ociepleń zewnętrznych (ETICS)
Zobacz produkt

Wkręt do izolacji IPS-H 55

Szybkie, bezpośrednie mocowanie w płytach izolacyjnych z włókna drzewnego i izolacji obwodowej - za pomocą wstępnie zmontowanego pierścienia uszczelniającego
Zobacz produkt

Wkręt do izolacji IPSD-H 55

Krótki specjalny wkręt do bezpośredniego mocowania w płytach izolacyjnych z włókna drzewnego i izolacji obwodowej
Zobacz produkt

Więcej informacji

Prosty przewodnik wyboru odpowiedniego mocowania izolacji

Jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie do mocowania do ocieplonej elewacji? Lekkie aplikacje, markizy, balkony francuskie? Płyta pilśniowa czy styropian? W przewodniku, krok po kroku, znajdziesz odpowiedni produkt dla siebie.

Dlaczego należy unikać mostków termicznych?

Dowiedz się, dlaczego unikanie mostków termicznych jest ważne i jak możesz tym samym zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i utrzymać efektywność energetyczną dzięki odpowiednim mocowaniom.

Playlista: Tak szybko i łatwo zainstalujesz mocowania do izolacji od CELO

Kołki i wkręty izolacyjne firmy CELO są nie tylko wolne od mostków termicznych i odporne na promieniowanie UV, ale także montuje się je w mgnieniu oka. Na krótkich filmikach pokazujemy jak zamontować listwy maskujące, szyldy, uchwyty do markiz czy obejmy do rur spustowych na ociepleniu.

Wszystko, co musisz wiedzieć o innowacyjności ResiTHERM® 16 & 12

Jakie są zalety ResiTHERM® 16 oraz 12 do mocowań o dużych obciążeniach na izolowanych elewacjach? Kliknij poniżej i odkryj je wraz z filmikami z montażu, a także dowiedz się, co zawierają zestawy ResiTHERM®!

All insulation fixings available at a glance

CELO offers you time-saving solutions that provide thermal separation at the same time. Take a look at the special solutions for the installation of French balconies, satellite dishes or wall connection profiles.

ResiTHERM® 16 Our services online and on site

Convince yourself of our innovative product with ETA for driving rain-tight installation on insulated façades! Request a free demo, online seminar, additional information material or, non-binding offer or request a free product sample.

Czy masz jakieś pytania dotyczące produktów CELO odpornych na zacinający deszcz? Czy możemy pomóc Ci znaleźć odpowiednie akcesoria do Twojego montażu?

Nasz profesjonalny zespół służy poradami technicznymi w godzinach telefonicznych. Napisz do nas swoją prośbę za pomocą formularza kontaktowego, a my odpowiemy tak szybko, jak to możliwe!